Skip to main content

Augļūdeņi

Augļūdeņi ir šķidruma kopums, kas apņem mazuli. Tie sastāv galvenokārt no ūdens, taču nelielu daļu veido arī barības vielas un hormoni, grūtniecības beigu periodā arī mazuļa ādas daļiņas, matiņi un sierveida ziede, kas palīdz mazuļa ādai neizmirkt. Augļūdeņi sāk veidoties drīz pēc embrija ieligzdošanās dzem- dē un lielāko apjomu – 500–1000 ml sasniedz ap astoto grūtniecības mēnesi.

Grūtniecības laikā augļūdeņi nodrošina vairākas funkcijas: pasargā mazuli no ārējiem triecieniem un vibrācijām, palīdz uzturēt nemainīgu temperatūru, dod iespēju mazulim kustēties, kā arī ieelpot un norīt augļūdeņus, kas savukārt nodrošina plaušu, gremošanas sistēmas un muskuļu attīstību, palīdz pasargāt nabassaiti no saspiešanās.

Ja augļūdeņi noplūst bez dzemdību speciālistu klātbūtnes, ir svarīgi ievērot to krāsu. Tiem jābūt gaišiem un gandrīz caurspīdīgiem, bez izteiktas smakas, iespējams, ar nelielu baltu vižņu piejaukumu. Ja augļūdeņi ir iedzelteni, ar lielu asiņu piejaukumu, zaļgani, brūnā krāsā vai ar nepatīkamu aromātu, par to ir steidzami jāziņo ārstam vai vecmātei. Izmainītai augļūdeņu krāsai var būt vairāki iemesli, visbiežākā novirze ir zaļgani ūdeņi, kas liecina par mekonija klātbūtni tajos.