Skip to main content

Atsāpināšana dzemdībās

Izšķir sāpju mazinošus līdzekļus ar pierādītu efektivitāti un bez tās. Tālāk uzskaitītas vairākas sāpju mazināšanas metodes, sākot ar efektīvākajām, kuras Latvijā piedāvā stacionāros, un nobeidzot sarakstu ar metodēm, kuras var būt individuāli piemērotas, un dažām, iespējams, piemīt placebo efekts.

  • Epidurālā analgēzija – atšķirībā no spinālās analgēzijas vai kombinētās spināli-epidurālās analgēzijas, pielietojot šo metodi, saglabājas jutīgums kājās un tiek efektīvi mazinātas dzemdību sāpes. Par to, kurā dzemdību brīdī to lietot, kā tas notiek, kādi riski pastāv un vai tā ir piemērota katrai grūtniecei, nepieciešams individuāli konsultēties paredzētajā dzemdību iestādē. Vairākām detalizēta informācija ir pieejama arī to mājaslapās, taču sīkāk un pamatīgāk visu izstāstīs anesteziologs.

    Mazāk zināms ir fakts, ka epidurālo analgēziju ir iespējams saņemt arī par valsts līdzekļiem, bet diemžēl valstī nav noteiktu vadlīniju, un katra dzemdību iestāde izstrādā savas un izskata katru gadījumu individuāli. Tālāk dažas no šīm situācijām (neviena no tām gan negarantē epidurālās analgēzijas nepieciešamību vai iespēju to saņemt bez maksas): grūtniecei ir augsts asinsspiediens vai citi bīstami sirdsdarbības traucējumi, nopietna preeklampsija, iepriekš iegūta dzemdes rēta; cukura diabēts vai slimīga aptaukošanās, auglis ir tūpļa guļā vai arī dzemdības ir priekšlaicīgas.

  • Smieklu gāze – sniedz nelielu un īslaicīgu pretsāpju iedarbību, padarot dzemdētāju eiforisku un nedaudz apdullušu. Tiesa gan, šai metodei var būt arī nepatīkamas blakusparādības un to ir jāmāk ieelpot pareizajā brīdī. Nelielās devās gāze nonāk arī līdz bērnam.

  • Pretsāpju medikamenti – viens veids ir narkotiskie pretsāpju līdzekļi, kurus ievada vēnā vai muskulī. Tie sniedz jūtamu efektu, taču var nonākt līdz bērniņam gan caur placentu, gan vēlāk ar pienu. Vēl viens veids ir spazmolītiķi, kurus injicē muskulī un kuri apmēram uz stundu nedaudz mazina sāpes. Palīdz arī dzemdes kakla mīkstināšana, taču tā var arī nedaudz paildzināt dzemdības.

  • Elpošana, rūkšana un pozu maiņa – katra no šīm metodēm var palīdzēt atslābināties un panākt šķietamu sāpju mazināšanos. Ir dažādas elpošanas tehnikas, skaņu veidi un dzemdību pozas, un katrai ir savs dzemdības ietekmējošais raksturs. Protams, var paļauties uz to, ka dzemdību laikā instinktīvi atnāks sajūta par vislabāko un derīgāko pozu, kam arī vajag ļauties. Bieži arī vecmāte sniedz ļoti trāpīgus ieteikumus, taču, ja elpošanas vingrinājumi un dzemdību pozas ir izmēģinātas iepriekš, ļoti labi nostrādā muskuļu atmiņa un vingrinājumus un pozas atkārtot dzemdībās ir vieglāk. Vēl varētu noderēt: ūdens terapija, homeopātija, Baha ziedi, masāža un akupresūra, ēteriskās eļļas (par to, kādas eļļas drīksti lietot, noteikti konsultējies ar speciālistu) un pašiedvesmas vārdi jeb mantras.